Yaş ilerlemesi, aşırı kilo kaybı gibi sebeplerden ötürü yüzde oluşan derin kırışıklıklar, çizgiler yüz yaşlanmasının ilk belirtilerindendir.  Yaşlandıkça dokular sıkılığını koruyamaz ve yer çekiminin de etkisiyle sarkmaya ve normalde olmayan bazı olukların ve yüz çizgilerinin belirginleşmesine neden olur. Bu oluklar kas kasılması ve mimiklerden kaynaklanmadığı için de botoks ile kaybedilemezler. İşte bu noktada dolgu maddeleri devreye girer. Dolgu maddelerinin yabancı cisim olduğu unutulmamalıdır. Reaksiyon gelişimini engellemek için vücut dokularının yapısına en yakın maddeler seçilmelidir.  Bu maddeler arasında kalıcı olanlar olduğu gibi kalıcı olan dolgu maddeleri de vardır. Kalıcı dolgu materyalleri genelde biyolojik olmayan materyaller içerdiğinden reaksiyon gelişmesi ihtimali yüksektir.
Yüzde dolgu maddesi olarak daha çok hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Hyaluronik asit dolgularının kalıcılıkları 6 ay ile 2 sene arasında değişir. Juvederm, Restylane, Teosial, Surgiderm en çok kullanılan hyaluronik asit dolgularıdır.

Kalıcılıkları 2 yıl kadar süren daha uzun etkili kalsiyum hidroksiapetit muhteviyatına sahip Radiesse ve Poli-L-laktik asit bulunduran Sculptra sayılabilir.

               

                Temel olarak 5 çeşit hyaluronik asit dolgusu mevcuttur.

  • İlki dolgu özelliği olmayan cilt altına uygulanan ve cildi nemlendiren ve daha sağlıklı hale getiren saf hyaluronik asit
  • Kaz ayakları ve ince çizgilerin bulunduğu bölgelere uygulanacak ince dolgular
  • Nazolabial oluk, marionette oluğu, göz kapağı altında göz yaşı olukları ve kaş arasındaki daha derin hatlara uygulanan orta büyüklükteki dolgular
  • Dudak dolguları
  • Hacim kazandırmak için derin elmacık kemiği gibi bölgelere uygulanan büyük dolgu materyalleri

Molekül büyüklüğü arttıkça kalıcılık da artacaktır. Büyük molekül ağırlıklı dolgular 2 seneye kadar, orta büyüklükteki dolgular ise 9-12aya kadar kalıcıdır. Büyük molekül ağırlıklı dolgular ile el gençleştirme işlemi de yapılmaktadır.

Hyaluronik asit dolguları muayenehane şartlarında öncesinde yüze lokal anestetik içeren kremler sürüldükten sonra uygulanır. İşlemler kısa sürer ve sonuçları hemen belirgin hale gelir. İşlemin mikrotravmasına bağlı olarak ince cilt içeren bölgelerde morarmalar olabilir bunlar geçicidir.  Derin dolgularda ve dudağa yapılacak işlemlerde lokal anestezi yapılması gerekebilir.  Hyaluronik asit dolgu uygulamaları basit işlemlerdir. Uygulama hastayı günlük hayatından alıkoymaz. Kaliteli ürünlerde yabancı cisim reaksiyonu gelişmesi riski çok daha azdır.
Kaliteli ürünlerde alerjik reaksiyon gelişmesi ihtimali çok azdır. Dolgu ile alakalı en önemli problem yanlış ellerde kullanımının sık olması ve bu nedenle abartılı görünümler oluşmasıdır.