Hollywood Yanağı

Yüz şekli bildiğimiz gibi güzellik ve çekiciliğin en önemli kriterlerinden biridir. Bu sebeple altın oran dediğimiz çene, yanak ve yüzdeki diğer bölgelerin belirli bir oranda olduğu yüz sekli popülerdir. Altın orandaki en önemli kriterlerden biri de çene ve yanakların üçgen oluşturmasıdır. Böylelikle yüz daha genç, daha çekici ve estetik durur.

Yanak estetiği veya “Hollywood Yanağı” yüz kontürünün köşeli ve yanaktaki yağ yastıklarının fazla olduğu yüzlerde yapılan üçgenleştirme prosedürüdür. ABD’de özellikle Hollywood yıldızlarının bir çoğunun yaptırdığı bu operasyon ile estetik anlamda çok tatmin edici sonuçlar alınmaktadır.  Bu ameliyatın literatürdeki ismi Bişektomidir.

                  Hollywood yanağı operasyonu yüzün dışında hiç bir iz bırakmadan sadece ağız içinde yanak bölgesinden bir cm’lik bir kesi ile yanaktaki fazla yağ yastıklarının çıkarılması prensibine dayanır. Lokal anestezi altında yapılabilen ve yaklaşık 30 dk. süren son derece konforlu bir operasyondur. Basit gibi görünen bu operasyonda plastik cerrahin bu konudaki deneyimi kritik önem taşır. Kişinin yüz sekline göre alınacak yağ miktarının belirlenmesi, operasyon sonrası çene/yanak üçgeninin kişiye özel oluşturulması ve operasyon sonrası ağız içindeki dikişlerin hastayı rahatsız etmemesi plastik cerrahin bu konudaki tecrübesi ile doğru orantılıdır.

                  Operasyonun uygulandığı orta yaş grubu hastalarda yüz germe operasyonları en az bir kaç yıl daha ötelenebilmektedir. Esas ilginç olan da bu operasyonun aslında daha çok genç bayanlarda muhteşem sonuçlar vermesidir. 20-30 yaş grubu, genetik olarak yanakları sarkık duran veya yanakları aşırı dikdörtgen/yuvarlak olan bayanların yaşları olduğundan büyük görünür ve sürekli bir yorgun ifade ile gezmek durumunda kalırlar. Bu yağ yastıkları kişiyi en ufak bir stres, üzüntü ve yorgunlukta olduğundan da daha bitkin gösterir. İşte Hollywood Yanağı ile genç hastalar kendi yaşlarına geri donduğu gibi son derece çekici ve estetik bir yüz hattına da sahip olabiliyorlar.

 Operasyon sadece bayanlar için midir? 

Tabii ki hayır. Sıklıkla bayanların tercih ettiği bir operasyon olsa da erkekler de son donemde bu operasyon ile daha çekici ve güzel hatlara sahip olabiliyorlar. Her operasyonda olduğu gibi en başında erkek ve bayan hastalarım için ayrı ayrı planlama ve uygulama yapılmaktadır.

Ameliyat her hastaya uygulanabilir mi?

                  Ameliyat yaşı ne kadar genç olursa olsun yüzü kilolu olan hastalarda belirgin bir fark yaratmamaktadır. Bu nedenle bu ameliyata gerçekten uygun hastalarda uygulanmalıdır.

Operasyon sonrası donemde ne yapmak gerekiyor?

                  Ağız içinde yanak bölgesinde ufak dikişler olduğundan ilk gün sıvı gıdalar tercih edilmeli. Sonraki gün yavaş yavaş normal gıdaya geçilebilir. Ilk 3 gün de mutlaka ağız içi gargara ile dikişleri temiz tutmak gereklidir. Dikişlerin olduğu bölge hemen hemen hiç ağrı olmamakla birlikte hastalar bazen dikiş olduğunu bile unuturlar ve bu dikişler 2-3 hafta içinde kendiliğinden erir. Yanak bölgesindeki çok hafif hassasiyet de yine bir hafta içinde kaybolur. Hastalarımız ayni gün bile isine dönebilirler. Yanağın asil görüntüsü 3-4 hafta içinde ortaya çıkmaya baslar.