Liplift

Üst dudak kısalığı olarak da bilinen lip lifting ameliyatı, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara uygundur. Dudakların vermilyon kısmı(dudak dediğimiz kırmızı kısım) az gözüktüğünde üst dudak kısa ve dudak-burun mesafesi uzamış gözükür. Özellikle kadınlar bu durumda dudaklarını belirginleştirmek için ruju yukarıdan taşırarak sürerler. Yine dudağa aşırı dolgu yaparak dudakları belirginleştirmeye çalışmak geçici ve problemi çözmeyecek olan durumdur. Bu işlemde, üst dudak, kolumella tabanı (burnun orta sütunu) ile dudağın kırmızımsı pembemsi yerin arasındaki bölgeyi ifade eder. Bununla birlikte, bu aralık kişilerin yüz hatlarına ve yüzünün büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Lip lifting yani dudak kaldırma ameliyatında kişilerin bu bölgesindeki mesafeyi azaltarak dudaklarına melek kanadı etkisi yaratmayı amaçlıyoruz.

 

Liplift ameliyatı nasıl yapılır?

 

            Aslında lip liftin uygulaması son derece basittir. Üst dudak bölgesiyle burnun buluştuğu yere, tam burun altında bir kesi yapılır. Fazlalık kabul edeceğimiz uzunluk çıkarılır.

            Fazla cilt çıkarıldıktan sonra, birleştirme yapılarak dikilir. Kesiyi katlar halinde kapatmak önemlidir çünkü dudağın şeklini korumak için ve yeterli kuvvet sağlamak için dikişlerin cildin altına yerleştirilmesi hayati önem taşır. Derin dikiş yerleştirildikten sonra, kesiyi mümkün olduğunca az görünür kılmak için, cilt kenarları titizlikle hizalanır. Dudak kaldırma ameliyatı “cupid yayını” (üst dudağın üstündeki iki farklı tepe noktası) yeniden şekillendirir ve burnun tabanı ile dudakların üst kısmı arasındaki mesafeyi yeniden tanımlar. Birçok estetik uzmanı bu dikey alan için ideal uzunluğun 12-15 milimetre (mm) arasında olduğuna inanmaktadır. Daha dolgun dudaklar isteyen kadınlara, enjekte edilebilir dolgu maddesi de uygulanabilir. Kesinin yeri dolayısıyla izler bu ameliyatta gizlenmekte ve gölgelenmektedir. İhtiyaca göre cilt miktarı çıkarmayı izin veren, ayarlanabilen bir ameliyattır.

 

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

 

            Lip lifting ameliyatından sonra iyileşme süreci 5-7 gün arasında değişir. Bu süreçte üst dudağınıza buz masajı yapmalısınız. Ameliyattan sonraki ilk 72 saatte dudağınızın şişmesi normaldir. Dikişler 7 gün içinde alınarak günlük hayatınıza geri dönmeniz sağlanır.

 

Lip lifting ameliyatının sonuçları nelerdir?

 

Ameliyat sonrası üst dudak ile burun arasındaki mesafe kısalır
Üst dudağın vermillion çizgisi daha yukarı doğru çekilir
Üst dudağın kırmızı çizgisi uzatılır
Üst dudak ile alt dudağın orantısı değişir.


Lip Lifting kimlere uygulanır?

 

            Düzenli olarak dolgu yaptırıyor ve dudaklarınızın daha büyük görünmesini seviyorsanız lip lifting sizin için uygun bir ameliyattır. Daha büyük dudaklar için kalıcı çözüm arayanlar, dudağı ile burun arasındaki mesafeyi kısaltmak isteyen kişilerde lip lifting ameliyatı olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor. 1 saat süren ameliyat sonrasında eve gidebilir, aynı gün içinde ayağa kalkabilirsiniz.

 

Dudak dolgunlaştırma ile Lip lifting aynı işlem midir?

 

            Dudak dolgunlaştırma ya da kalınlaştırma, birbirlerinden çok farklı olmalarına rağmen lip lift işlemi ile karıştırılabilmektedir. Dudak dolgunlaştırma işlemlerinde çeşitli dolgu maddeleri kullanarak dudak kalınlaştırılır. Ancak Lip lifting işleminde üst dudak ile burun ucu arasında bölge küçültülür ve bu bölgedeki çukurluk belirginleştirilir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere bu yöntemle dudağı kalınlaştırmak mümkün değildir ve bunun için ayrıca dolgu yapılmas