Meme Dikleştirme

  

Meme dikleştirme sarkık olan memeleri yeniden dik pozisyona getirme amacıyla yapılan bir ameliyattır. Amaç sarkıklığı giderirken, büyük olan memelerde fazla dokuyu çıkartmak, büyük olan memelerde ise protez kullanarak memeyi büyütmektir. Sarkıklık giderilirken meme başları olması gereken pozisyona alınır.

Meme Dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?

Meme Dikleştirme ameliyatı ergenliğini tamamlamış 18 yaşından büyük hastalarda yapılır. Ancak genelde bu ameliyata ihtiyaç duyan popülasyon hamilelik ve emzirme  süreçlerini tamamlamış genç ve orta yaşlı bayanlardır. Kilo alma, gebelik ve doğumlar,ilerleyen yaş gibi etmenler nedeniyle memeler büyüyerek sarkabileceği gibi, içi boşalıp küçülerek de sarkabilir .

Meme Dikleştirme ameliyatı izli bir ameliyat mıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı izli bir ameliyattır. Meme Küçültme ameliyatına benzer izler kalır. Eğer meme hem sarkık hem de çok büyükse “Ters T”şeklinde bir iz kalabileceği gibi, Küçültme gerekmeyen ve ya büyütme işlemi gereken memelerde “lolipop skar” (vertikal mastopeksi) olarak adlandırdığımız izler kalabilir.

Vertikal mastopeksİ günümüzde en çok tercih edilen ve en az iz bırakan meme dikleştirme tekniğidir.

Sadece meme dikleştirme yeterli midir?

Küçük ve sarkık olan memelerde protez de yerleştirilip meme büyütülürken. Büyük ve sarkık olan memelerde ise küçültme işlemi de ameliyata dahil edilir.

Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı?

Ameliyattan önce meme USG/mamografi çektirilmesi gerekir. Bu hastanın ileriki dönem takiplerinde elde tutulması gereken önemli bir veridir. Ameliyat üzerinden 1 yıl geçtikten sonra meme USG/mamografi tekrarlanır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi 3 hafta önceden sigara bırakılmalıdır. Sigara yara iyileşmesi problemlerini arttıran en önemli etkenlerden biridir. Aspirin ve kan sulandırıcılar en az 1 hafta önce mutlaka bırakılamalıdırlar.

Ameliyat öncesi kullanılması sakıncalı olanlar:

-Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),

-Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,

-Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler

Meme Dikleştirme Ameliyatı ne kadar sürer ve anestezi gerekir mi?

Ameliyat 2-2,5 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Meme Dikleştirme ameliyatı ağrılı mıdır?

Yalnızca meme dikleştirme veya meme küçültme ile birlikte meme dikleştirmenin yapıldığı ameliyatlar çok ağrılı değildir. Ancak meme protezinin de kas altına yerleştirildiği vakalarda protez ameliyatlarındaki gibi genelde 3 gün süren ağrılı bir dönem olur.

Meme Dikleştirme ameliyatlarından sonra neler yaşanır?

Hastalar 3 saat sonra yemek yiyip, ayağa kalkabilirler. 1 gece hastane yatışı gereklidir. 2 gün sonra banyo yapabilir. Yara yerinde küçük bir pansuman olur. Ameliyattan sonra 6 hafta kullanılmak üzere özel sütyenler kullanılır. Hasta 3 gün sonra kontrole gelir. Sonrasında 1. hafta, 1.ay, 3. ay, 6. ay  ve 1. senede kontrollere gelir. Hasta 5. Günden sonra işine dönebilir ve araba kullanabilir. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor önerilmez. 3. haftadan sonra kol ve göğüs kaslarının çalıştığı hareketler hariç sporlar yapılabilir. 6. Haftadan sonra tüm sporlar serbesttir.

Meme Dikleştirme ameliyatında his kaybı yaşanır mı ve süt verme etkilenir mi?

Meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi meme ucunda geçici his kayıpları olabilir. Kalıcı his kaybı beklenen bir komplikasyon değildir. Küçültme yapılmayan meme dikleştirme ameliyatlarında emzirememe oranları normal popülasyondan yüksek bulunmamıştır.

Ameliyatın sonuçları kalıcı mıdır?

Ameliyat sonrasında yerçekimine bağlı belli miktar sarkma olması beklenmektedir ancak asla eskisi gibi bir sarkma olması söz konusu değildir.