Jinekomasti


Erkeklerde oluşan meme büyümesi Jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Nüfusun çok büyük bir kısmında görülmektedir. Genelde bilinmeyen sebepler nedeniyle oluşmakla birlikte bazı ilaçların kullanımı ve hormonal rahatsızlıklar sonrası da görülebilmektedir. Vücuda kadınsı görünüm kazandırdığı için psikolojik problemlere sebep olmaktadır.

 

Jinekomasti neden oluşur?
Jinekomasti östrojen hormonunun yüksek, testosteronun ise düşük olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu durum bebeklik, ergenlik ve yaşlılık döneminde fizyolojik olup daha sık izlenir. Bebeklerde anneden geçen hormonun etkisi kalktığında problem düzelmiş olur. Ergenlikte ise çoğu vakada ergenlik döneminin sonu ve ya sonrasında birkaç sene içerisinde kendiliğinden düzelme gözlenir.

Çeşitli hormonal rahatsızlıklar, bazı kanser türleri ve bazı ilaçlar jinekomastiye sebep olur. Şişmanlarda meme bezinde büyüme olmaksızın yağlanmaya bağlı da jinekomasti gelişebilir.

Jinekomasti en sık bilinmeyen sebeplerden dolayı, yapısal olarak oluşmaktadır.

Jinekomastide her zaman cerrahi müdahale gerekli midir?
Öykü ve muayene sonucunda jinekomastinin hormonal sebeplerden oluştuğu düşünülüyorsa hasta Endokrinoloji uzmanına yönlendirilmelidir. Altta yatan sebebin düzeltilmesi beklenmelidir. İlaç sonucu oluşan vakalarda da ilaçlar ilgili uzmanlık dallarınca değerlendirilmeli ve mümkünse kesilmelidir. Ergenliğe bağlı oluşan jinekomastilerde mutlaka birkaç sene kendiliğinden düzelme  beklenmelidir.

Jinekomastide cerrahi yöntemler nelerdir?
Çoğu jinekomasti vakasında liposuction tekniği tek başına yeterli olmaktadır. Meme bezi dokusunda aşırı büyüme olan vakalarda liposuction tek başına yeterli olmayıp meme başı alt kısmından yapılan kısa bir kesi ile büyümüş olan bez dokusu çıkartılır. Liposuctionda birer delikte ameliyatı yapmak mümkündür.
Aşırı büyük ve cilt fazlası olan vakalarda nadiren deri çıkartmakta gerekmektedir. Bunu olabildiğince meme başı çevresinden yapmak izin daha az kalmasını sağlamak açısından mutlaka gereklidir.

Ameliyat öncesi neler yapılmalı ve yapılmamalıdır?
Aspirin ve kan sulandırıcılar en az 1 hafta önce mutlaka bırakılamalıdırlar. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi 3 hafta önceden sigara bırakılmalıdır. Sigara yara iyileşmesi problemlerini arttıran en önemli etkenlerden biridir. Ameliyat öncesi kullanılması sakıncalı olanlar:

-Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,

-Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Parol veya Novalgin kullanılabilir),

-Tüm zayıflama ürünleri

-Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler

Jinekomasti ameliyatında anestezi gerekli midir ve ameliyat ne kadar sürer?
Jinekomasti ameliyatın genel anestezi altında yapılmaktadır ve işlem yaklaşık 1 saat sürer

Jinekomasti ameliyatı ağrılı mıdır?
Jinekomasti ameliyatı esnasında meme dokularına yoğun lokal anestetik madde verildiğinden ameliyat sonrası ağrı oluşmaz. Bir kaç gün süren künt ağrı olacaktır. Liposuction kanüllerinin işlem yaptığı alanlarda yaklaşık 10 gün süren morarma ve sararmalar olabilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra neler yaşanır?
Ameliyat sonrası 3. saatte yemek yenebilir ve ayağa kalkılabilir. Hasta kendini iyi hissedecek olursa aynı gün taburcu olabilir. Ameliyattan hemen sonra hastaya özel bir korse takılır ve 2 hafta bu korseyi kullanması istenir. Korse yalnızca pansumanlarda ve banyo esnasında çıkartılabilir. İlk 7-10 gün meme çevresinde morarma ve sararmalar olacaktır. 3. haftaya kadar da meme başı ve çevresinde sertlikler ele gelebilir. Ödemlerin inmesi sonrası 6 hafta sonunda kalıcı sonuç ortaya çıkar. Hasta 3. günden itibaren araba kullanabilir. Kol ve göğüs kaslarının çalıştırıldığı ağır egzersizler 6. haftadan itibaren başlayabilir. Bunu dışında her aktivite 3. Günden itibaren serbesttir.

Jinekomasti ameliyatından sonra ne tip sorunlar oluşabilir?
Uzayan ödem ve sertlikler haricinde bu ameliyatla son derece iyi sonuçlar elde edilir. Liposuction sonrası dalgalanmalar ve çöküntüler iyi bir cerrahi işlem ile önlenebilir.