Karın Böl. Estetiği

Karın bölgesi, hızlı kilo alıp-verme, hamilelik, yaş, kabızlık gibi etmenlerden ciddi olarak etkilenmekte ve deforme olabilmektedir. Tüm bu bozulmayı önlemenin en etkin yolu uygun beslenme ve doğru şekilde spor yapmaktır. Bozulmanın engellenemediği durumlarda ise Estetik Cerrahi devreye girmektedir. Karın bölgesindeki yağlanma miktarı, deri fazlalığı ve karın kaslarındaki gevşeklik miktarına göre yapılabilecek ameliyatlar değişmektedir.
Karın bölgesi için Estetik Cerrahi’nin elinde birden fazla ameliyat bulunmaktadır. Az miktarda yağlanmanın olduğu, cilt fazlalığı ve karın kaslarında gevşeklik bulunmayan hastalarda yalnızca liposucttion yeterli olmaktadır. Alt karın bölgesinde yağlanma olan, az miktarda cilt fazlası bulunan ancak karın kaslarında gevşeklik bulunmayan hastalarda mini-abdominoplasti (mini-karın germe) operasyonu uygulanmaktadır.Karın bölgesinin tamamında yağlanma, cilt fazlalığı ve karın kaslarında gevşeme olan hastalarda ise abdominoplasti (karın germe) ameliyatı uygulanmaktadır. Seyrek olarak görülen bir hasta grubu ise yağlanma ve cilt fazlalığı olmaksızın karın kaslarında gevşeklik olan hastalardır. Bu grupta endoskopik karın germe işlemi yapılır.

Amaç estetik hatların korunduğu, genç ve gergin görünümlü bir karın elde etmektir. Uygun hastalarda doğru ameliyat seçilerek hedefe ulaşmak mümkündür.

İnsanlar tarafından estetik cerrahi ile alakalı doğru bilinen yanlışlar arasında karın bölgesi estetiği başı çekmektedir. Karın bölgesi ile ilgili yapılan işlemlerle kilo verdirmenin amaçlandığı düşünülmektedir ve bu nedenle çok sayıda obez hasta bu konuda bizlerden yardım talep etmektedir. Hatta ne yazık ki bu hasta grubuna ticari olarak yaklaşıp yanlış ameliyatlar yapan ve istenilen sonuçları elde edemeyen cerrahlar da yok değildir. Obez hastalar, estetik cerrahi ile vücut şekillendirme yapıldığı, kilo verdirme cerrahisi yapılmadığı konusunda mutlaka bilgilendirilmelidir. Olası bir karın estetiği öncesinde fazla kilolardan kurtulunması amacıyla hastayı vücut yapısına uygun diyet düzenleyecek bir diyetisyene ve spor merkezine yönlendirmek en doğru tavsiye olacaktır. Morbid obez hastalar ise gerçek kilo verdirme cerrahisi olarak bilinen mide küçültme operasyonlarını yapabilen genel cerrahlara yönlendirilmelidir. Kimi obez hastalarda cilt kalitesi çok iyi olduğundan ciddi kilolar verildiğinde bile herhangi bir sarkıklık oluşmamaktadır. Ancak çoğu hastada yalnızca kilo vermek yeterli olmamakta ve sonrasında sıkılaşamayan ve sarkan cilt-cilt altı doku fazlalığı karın bölgesine yönelik estetik ameliyatlarla alınmalıdı