Mini Karın Germe

Mini Karın germe ameliyatı nedir ve kimlere yapılır?
Mini Abdominoplasti karın bölgesi estetik ameliyatlarından biridir. Karın alt bölgesinde yağlanması ve az miktarda cilt fazlası olan, yalnızca liposcutiondan fayda görmeyecek ancak tam karın germe işleminin de gereksiz olacağı hastalara yapılır.
Mini Karın germe ameliyatı öncesinde kilo vermek gerekir mi?
Mini Karın germe ameliyatı seçilmiş hasta grubunda yapıldığı için bu hasta grubunun ekstradan kilo vermesine gerek yoktur. Ancak önceleri tam karın germe ameliyatına uygun olan hastalar eğer kilo verip sporla sıkılaşırlarsa mini karın germe işlemine uygun hale gelebilirler
Mini Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?
Mini Karın germe ameliyatından önce ihtiyaç duyulan hastalarda tüm karın ve bel bölgesine liposuction yapılır. İç çamaşırının içinde kalacak şekilde karın alt kısmından abdominoplasti operasyonuna göre daha kısa bir yatay kesi ile girilir ve göbek deliğine kadar olan cilt ve cilt altı dokular kaldırılır. Göbek deliği altındaki kaslar gevşek ise sıkılaştırıcı dikiler atılabilir. Göbek deliği altında kalan bu dokular gerdirilir ve fazlası kesilerek çıkarılır.
Mini Abdominoplasti’ nin Tam Abdominoplastiden farkı nedir?
Öncelikle hitap ettiği hasta popülasyonu farklıdır. Kesisi daha kısadır. Göbek deliği bu ameliyatla yer değiştirmez. İyileşme çok daha hızlıdır. Ağrı daha azdır.
Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalıdır?
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi 3 hafta önceden sigara bırakılmalıdır. Sigara yara iyileşmesi problemlerini arttıran en önemli etkenlerden biridir. Aspirin ve kan sulandırıcılar en az 1 hafta önce mutlaka bırakılmalıdırlar. Ameliyat planlanan tarihten 3 gün öncesinden başlanarak yumuşak gıdalarla beslenilerek kabızlıktan kaçınılmalıdır. Ameliyat öncesi kullanılması sakıncalı olanlar:
Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),
Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler
Tüm zayıflama ürünleri
Mini Karın Germe ameliyatları ne kadar sürer ve anestezi gerektiri mi?
İşlem ameliyathanede ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Karnın büyüklüğüne göre değişmekle beraber 1-1,5 saat sürer.
Mini Karın germe ameliyatından sonra ağrı duyulur mu?
Tüm kesi bölgelerine ve karın kaslarına uzun etkili lokal anestetikler uygulandığı için ilk gün çok ağrılı olmaz. Sonraki günlerde ise ağrıdan çok karındaki gerginlik hissi rahatsız edicidir.
Ameliyat sonrasında neler yaşanır?
Ameliyat esnasında hastanın ameliyat bölgesine drenler yerleştirilir. Ameliyat bittiğinde karın bölgesine hastanın 2 hafta kullanacağı korse takılır. Hasta ameliyattan sonra 3. saatte yiyip içebilir. Kendini iyi hissettiğinde aynı gece mutlaka yürümesi istenir. Tam karın germe işlemindeki kadar eğik yürümeye gerek yoktur ancak daha kısa bir süre için tam dik pozisyona gelinmesi istenmez. Hasta ameliyattan sonraki gün taburcu edilir. 2 gün sonra pansuman açılarak banyo yapması ve sonrasında kontrole gelmesi istenir. Emilebilir dikiş atıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. 3 hafta sonrasında karın hareketleri hariç egzersizlere başlayabilir. 6. haftadan sonra herhangi bir kısıtlama uygulanmaz.
Ameliyatın Komplikasyonları nelerdir?
Mini Abdominoplasti ameliyatından sonra ciddi bir komplikasyon beklenmez. Sigara içen hastalarda daha sık olmakla birlikte yara iyileşmesi problemleri ve kötü shar izlenedilir. Kötü sakar kalması halinde 1 sene sonrasında skar revizyonu işlemi uygulanabilir.
Sonuçlar kalıcı mıdır?
Ameliyatın sonuçları kalıcı olup ameliyattan sonra diyete dikkat edilmeyip aşırı kilo alınacak olunursa ve tekrar hamilelik yaşanırsa sonuçlarda bozulma izlenebilir.
Mini Abdominoplasti gebeliğe engel teşkil eder mi?
Mini Abdominoplasti ameliyatı tekrar gebe kalınmasına herhangi bir engel teşkil etmez. Ancak gebelik ameliyatın sonuçlarında bozulmaya sebep olacağından planlanan bir gebelik varsa, ameliyatın gebelik sonrasına bırakılması önerilir.