Genital Estetik

Her ne kadar iç çamaşırları ile saklanan bir bölge olsa da genital organlardaki bazı bozukluklar insanları estetik ve fonksiyonel olarak olumsuz etkilemektedir. Bu bölge ile alakalı problemler bırakın doktorla paylaşmayı insanların kendilerini bile çok zor inandırdıkları sıkıntılardır. Ancak günümüz estetik cerrahisinin sunmuş olduğu çözümler insanların yüzünü güldürmeyi başarmaktadır. Bayanlarda genital organların dış dudaklarında pörsüme ve dolgunluğunda azalma, iç dudak boyutlarında asimetri ve boyutlarında artış, doğumlar sonrası vajende genişleme, erkeklerde ise penis boyutunda küçüklük karşımıza en çok çıkan problemlerdir.
Kadınlarda genital bölgeye ne tip estetik işlemler yapılmaktadır?
Bayanlarda en sık olarak karşılaşılan problem iç dudak boyutlarındaki asimetriler ve aşırı büyümedir. Bu bölgeden uygun şekillerde dokular çıkartılarak iç dudak boyutları eşitlenebilir veya küçültülebilir. Dış dudaklarda pörsümeler ve yumuşak dokuda azalma için yağ enjeksiyonları uygulanmakta, kilo ve yaşla aşırı yağlanmış dudaklara ise liposuction yapılabilmektedir. Doğumlar sonrası genişleyen vajina, basit bir doku çıkarma işlemi ile daraltılabilmektedir.Bu işleme vajinoplasti denmektedir. Genital bölgenin kimyasal peeling ile renginin açılması yapılan diğer bir işlemdir.
Erkeklerde genital bölgeye ne tip estetik işlemler yapılmaktadır?
Her ne kadar bazı erkekler penis boyu ve kalınlığı ile alakalı bizlere başvuruyor ve bazılarımız boyu uzatıp, kalınlaşma sağladığını iddia ediyorsa da tarafımca buna yönelik herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Yalnızca aşırı kilo nedeniyle içeriye gömülmüş penislere yönelik, penis etrafındaki kilolu pubik bölgeye liposuction yapılabilmektedir.
Genital bölge estetiği anestezi gerektirir mi?
Genital bölge estetik ameliyatları ameliyathanede ve çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Bazı durumlarda spinal anetezi veya lokal anestezi de uygulanabilmektedir.
Ameliyat ağrılı mıdır?
Ameliyatlar ağrılı olmayıp, oluşan ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir niteliktedir.
Ameliyat sonrası neler yaşanır?
Hastalar aldıkları anestezi türüne göre ya bir gece kalır ya da aynı gün taburcu edilirler. 2 gün sonra banyo yapabilirler. Ameliyat sonrası bölge hijyeni çok önemli olduğundan vajinoplasti ve labiaplasti operasyonu sonrası özeli solüsyonlarla yıkama önerilir. Cinsel ilişkiye 3 hafta sonra izin verilir. 3. haftadan sonra koşma harici sporlara izin verilir. 6. haftadan sonra tüm aktiviteler serbesttir.