Yüz Gençleştirme/Germe

Yüz gençleştirme işlemleri yaşlanmaya bağlı olarak yüzde oluşan izleri ortadan kaldırmaya yönelik bir seri cerrahi ve cerrahi dışı işleme verilen genel isimdir. Bunların arasında yüz ve boyun germe ameliyatları, göz kapağı ameliyatları, kaş ve yüz askıları, botox ve dolgu uygulamaları, lazer ve kimyasal soyma işlemleri sayılabilir. Hastaya hangi ameliyatın ya da işlemin gerekeceğine hasta ve doktor birlikte karar verir. Yüz gençleştirme işlemi isteyen hastaların beraberlerinde gençlik fotoğraflarını da getirmeleri, yapılacak işlemlerin doğru saptanmasında önemlidir.

Yüz gençleştirme işlemleri ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Yaşlanma sırasında yüzde neler olur?

Yaşlanma sırasında yüzde üç temel değişiklik gerçekleşir:

·      Yer çekimine bağlı olarak dokular aşağıya doğru sarkar. Bu etki kalın ciltlerde daha belirgindir. Kaşlar, üst göz kapakları, yanaklar ve boyun yerçekiminden en çok etkilenen yapılardır. Yaş ilerledikçe kaşlarımız ve üst kapaklarımız aşağıya doğru yığılır, yanaklar aşağıya doğru sarkar ve burundan dudaklara doğru inen çizgiler derinleşir. Çene kemiğinin kenarında yığılmalar başlar, boyun cildi gevşer ve gıdı belirginleşir.

·      Yüzde yumuşak doku kaybı olur. Cilt altı dokusunun kaybedilmesine bağlı olarak cilt incelir, yanaklar dolgunluğunu kaybeder, gözler çukura kaçar, gözaltı torbaları belirginleşir, orta yüz bölgesi basıklaşır. Orta yüz dolgunluğunu kaybederken yüz cildi çene kenarlarına yığılır. Gençken oval olan yüz zamanla yuvarlaklaşır, daha sonra da dikdörtgen bir şekil alır.

·      Cilt yaşlanması başlar. Cilt incelir, elastikiyetini kaybeder. Özellikle güneşe bağlı olarak yüzde lekeler, ileride kansere dönüşebilecek deri lezyonları oluşur. Mimik kaslarının etkisi ile mimik çizgileri oluşur. Bunlar en çok göz kenarlarında kaz ayakları şeklinde, kaş çatmaya bağlı olarak kaşların arasında dikey çizgiler, kaşları kaldırmaya bağlı olarak alında yatay çizgiler şeklinde ortaya çıkarlar. İnce ciltlilerde kırışıklıklar daha fazla olur.

Yüzdeki yaşlanmayı geciktirmek mümkün mü?

Yaşlanmayı belirleyen belki de en önemli faktör genetiktir. İyi bir genetik yapıya sahip olan kişi çevre koşulları kötü de olsa geç yaşlanır. Bunun dışında ırksal özellikler önemlidir. Kalın ciltli Akdeniz ırkında daha çok yer çekimine bağlı sarkmalar gözlenirken, ince ciltli sarışın Kuzey Avrupalılarda kırışıklıklar daha belirgin olur.

Yaşlanma konusunda bizlerin kontrol edebileceği faktörler ise şunlardır: düzenli uyumak, iyi beslenmek, güneşten uzak durmak, bol sıvı tüketmek, sigara içmemek, fazla alkol tüketmemek, gerginlik ve üzüntüden uzak durmak, temiz bir ortamda yaşamak, fazla makyajdan kaçınmak, düzenli nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanmak.

Yüz gençleştirme ameliyatları nelerdir?

Yüz gençleştirme ameliyatlarını üçe ayırıyoruz:

·      Üst yüz gençleştirme: Alın bölgesi, şakaklar, kaşlar ve üst göz kapakları. Bu bölgede daha çok yer çekiminin yaratığı sarkmalara yönelik kaldırma işlemleri yapılır. Bunlar arasında endoskopik ve açık alın germe işlemleri, şakak germe, kaş kaldırma, kaş askıları, üst göz kapağı cerrahisi (üst blefaroplasti) ve botox uygulamaları sayılabilir.

·      Orta yüz gençleştirme: Alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemikleri. Bu bölgede amaç bozulmuş olan alt göz kapağı-yanak ilişkisini düzeltmek, aşağıya sarkmış olan yanağı yukarı taşımak ve oluşan yumuşak doku kaybını yerine koymaktır. Bu işlemler arasında alt göz kapağı ameliyatı (alt blefaroplasti), endoskopik orta yüz germe, alt kapaktan yapılan orta yüz germe işlemleri, orta yüz askıları, yağ enjeksiyonları ve dolgular sayılabilir.

·      Alt yüz ve boyun germe: çene kenarları, alt dudaklar ve boyun. Bu bölgede amaç yer çekiminin etkisi ile aşağı sarkan yüzü yukarı kaldırmak, çene kemiğinin üzerinde oluşan cilt yığılmalarını (jowl) düzeltmek, boyundaki yağ fazlasını almak ve boyunu germektir. Bu işlemler arasında yüz ve boyun germe ameliyatları, boyuna liposuction işlemleri sayılabilir.

Yüz gençleştirme amacı ile ameliyat dışında ne tür işlemler yapılabilir?

Ameliyatsız gençleştirme işlemleri arasında askı işlemleri, cilt soyma işlemleri, botox ve dolgu uygulamaları sayılabilir.

Kapalı yöntemle ve özel dikişlerle yapılan askılarla kaşlar, orta yüz bölgesi ve boyun askılanabilir. Hafif sarkmalar üzerinde etkili olurlar ve etkileri geçicidir. Ancak cerrahi için henüz erken olduğu düşünülen hastalarda ve cerrahi istemeyen hastalarda uygun yöntemdir. Lokal anestezi altında uygulanırlar ve ameliyat sonrası iyileşme süreçleri çok kısadır.

Cilt soyma işlemlerinde amaç cildin lekelenmiş, hasar görmüş ve kırışmış üst tabakasını uzaklaştırıp yerine yeni ve taze bir cildin gelmesini sağlamaktır. Bu işlem cildin ya mekanik olarak zımparalanması ile (dermabrazyon), ya çeşitli asitlerle yakılarak soyulması ile (kimyasal soyma, kimyasal peeling), ya da lazer ışınları yardımı ile soyulması ile gerçekleştirilir. Lazerler ve diğer ışık uygulamaları cildin soyulmasının yanı sıra cilt altındaki kolajen üretimini de uyararak cildin kalınlaşmasını ve tazelenmesini de sağlar.

Botox uygulamalarında amaç mimik kaslarını etkisiz hale getirerek mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek ve derinleşmelerini geciktirmektir. Botox daha çok göz çevresine uygulanır. Göz kenarlarındaki kaz ayakları, kaşlar arasındaki dikey çizgiler ve alındaki yatay çizgilerde çok etkilidir.

Yüzdeki derin kırışıklıkların doldurulmasında, orta yüzde oluşan hacim kaybının yerine konulmasında, yüz konturlarının belirginleştirilmesinde, dudakların dolgunlaştırılmasında çeşitli dolgu maddeleri kullanılır. Geniş alanlarda hastanın kendisinden alınan yağ dokusu tercih edilirken, daha küçük alanlar için hazır dolgu maddeleri uygulanır. Bunlar arasında en sık kullanılan Hyaluronik asit adı verilen ve vücutta hücreler arasındaki bağ dokusunda bulunan maddedir.