Burun Ucu Estetiği

Burun şekli, yüzün karakterini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Görsel olarak burnun üçgen bir forma sahip olması gerekir. Burnun ideal şeklini bozan faktörler kemik yapısı, deri altındaki yumuşak doku fazlalığı ve burun derisi kalınlığıdır.
Burun estetiği girişimlerinin tamamında öncelikle burnu oluşturan kemik, mukoza, kıkırdak ve deri yapıları değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmenin sonucunda deformite eğer sadece burun ucunda ve kıkırdaklarda ise yapılması gereken operasyon tip plastidir.
    Tip plasti, burun kemiğinde problemi olmayan, sadece burun ucu genişliğinden veya düşüklüğünden rahatsız olan kişilerde tercih edilir. Tip plasti ile doğal burun estetiği sonuçları elde etmek mümkündür.
    Tip plasti  ameliyatının tercih edildiği hastalarda sıklıkla görülen şikayet burun ucundaki düşüklük, burun ucundaki belirsizlik, yayvanlık, burun kanatlarının olması gerekenden geniş olması, burun ucundaki kıkırdak problemleri ve burun ucunun ayrık olmasıdır.

Burun ucu estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

    Burun ucu estetiği, sedasyon ve lokal anestezi altında gerçekleştirilen basit bir burun ameliyatıdır. Tip plasti ameliyatında, burun kemiğine hiç bir müdahale yapılmadan sadece burun ucundaki kıkırdaklar inceltilip yeniden şekillendirilir, burun sırtında çıkıntılı görüntüye sebep olan ‘hump’ törpülenebilir. Tip plasti, ortalama 30-45 dakika süren bir ameliyattır. Kişi aynı gün evine dönebilir.

Burun ucu estetiği sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

    Burun estetiği ameliyatı sonrasındahasta normal hayatına aynı gün dönebilir.  Burnun yeni formunu korumak için flaster kullanılır. Bu flaster 7. gün çıkarılır. Burunda 7 gün duran flasterler hastanın günlük hayatını etkilemez.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

    Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi tip plasti ameliyatı öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulması tavsiye edilir.

Burun ucu ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

    Burnun yeni formunu koruması açısından flasterin 7 gün kalması önem taşır. Operasyon sonrasında burna gelecek direk darbelerden kaçınılması tavsiye edilir. Tedbir amaçlı kan sulandırıcı ilaçlar ve alerjiye sebep olabilecek gıda ve ürünlerden kaçınılması önerilir.

Burun ucu estetiği ameliyatı operasyonu ağrılı mıdır?

    Tip plasti ameliyatında kemik ile ilgili hiçbir müdahale yapılmadığından ağrı şikayeti olmaz. Olduğu taktirde basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınır.

Burun ucu estetiği ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

    Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, kişinin vücut gelişimini tamamlaması bu müdahalede de önerilir. Genel olarak tip plasti için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması beklenir.

Burun estetiği burun kemiği kırılarak mı yapılır?

    Tip plasti ameliyatında burun kemiğine herhangi bir müdahale yapılmaz. Sadece burun ucundaki kıkırdaklar yeniden şekillendirilir.