Dudak-Damak Yaraları

Hamilelik döneminde anne karnında gelişim evrelerinde sağ ve sol taraftaki dudak yapıları ve ağzın damak bölgesi orta hatta birleşip beraberce şekillenip büyürler. Çocuğun doğmasından uzun bir süre önce, gelişimin ilk haftalarında, dudağın sol ve sağ kenarları ile damak birlikte oluşurlar. Ancak, yaklaşık her 1000 bebekte bir normal birleşme oluşmaz. Bazı toplumlarda her 500-800 doğumda bir çocukta bu yapılardan bir kısmı tam olarak birleşmez ve ağız ve damak bölgesinde yarık dediğimiz açıklıklar oluşur. Dudak ve damak ayrı olarak geliştikleri için, dudak ve damak yarıkları çeşitli şekillerde görülebilirler. Son yıllarda dudak ve damak yarığı ile dünyaya gelen çocukların tedavisinde önemli ilerlemeler elde edilmiş olup, çoğunuzun normal, sağlıklı ve mutlu bir yaşam geçirmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bireysel farklılıklar nedeniyle bazı sorularınıza burada cevap bulamayabilirsiniz. Telefonla da olsa cerrahi girişim ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu sormaktan çekinmeyiniz.

            Açıklık dudak bölgesinde meydana geldiyse yarık dudak ( tavşan dudak), damak bölgesinde meydana geldiyse yarık dudak adını alır. Yarık dudak ve damak ayrı ayrı olduğu gibi beraberce de görülebilir. Kendisini doğacak bebeğine hazırlamış olan aile için bebeğin dudak damak yarıklı olduğunu öğrenmek büyük bir hayal kırıklığına sebep olabilir. Doğum öncesi gebelik takibi sırasında USG ile önceden bu deformiteyi görmek çoğunlukla mümkündür. Damak yarığını görmek her zaman mümkün değildir. Eğer bebeğiniz de böyle bir rahatsızlık varsa doktorunuz size ameliyat olmasını önerecektir. Plastik ve estetik cerrahideki gelişmelerle birlikte dudak damak yarıklı hastaların ameliyatlarında çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Böylece çocuğunuz normal mutlu ve sağlıklı yaşantısına kavuşacaktır. Ameliyat yarık dudak damak konusunda deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında sonuçlar başarılı olmaktadır.

Takım yaklaşımı

            Dudak ve damak yarığı ile doğan çocuklar, eşlik eden çeşitli problemler nedeniyle değişik uzmanlık dallarından alınacak yardıma ihtiyaç duyarlar. Plastik cerrahinin yapacağı yarık onarımının yanı sıra beslenmeleri, dişlerinin gelişimi ve düzeni, işitmeleri, konuşmaları ve psikolojik gelişmeleri açısından çocuk büyüdükçe değişecek çeşitli problemler ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle, bu çocukları takım desteği almaları önemlidir.

            Genel olarak bu tip bir takımda

çocuk hastalıkları uzmanı,
genetik danışman,
hemşire