Dudak Estetiği

Dudaklar, ağız girişini çevreleyen ve bu nedenle hem fonksiyonel hem de estetik öneme sahip olan organlardır. Yüz güzelliğinin temel elemanlarından biri olmalarının yanı sıra, aslında her gün kullandığımız ancak farketmediğimiz konuşma, gülme, öpüşme, mimik yapma gibi pekçok görevleri vardır. Dudaklar aynı zamanda hem kadın hem de erkekte karşı cinsi etkileme özelliği olan birer cinsel öğe olarak kabul edilirler. Dudakların bu rolü ister istemez onları daha belirgin, daha çarpıcı hale getirme isteğini uyandırmaktadır.

Dudağın dıştan görünen parlak kırmızı çıkıntılı kısmına “vermilion” adı verilir. Vermilionun kalınlığı ve normal cilt ile arasındaki sınırın keskin ve çıkıntılı olması, dudağın belirgin görünmesini sağlayan en önemli iki unsurdur. Bazı yüzlerde bu iki temel unsurun biri veya her ikisi eksik ya da yetersiz olabilmektedir. Bu eksiklik ya da yetersizliğin giderilmesi günümüzdeki güvenilir dolgu malzemeleri ve küçük cerrahi işlemler sayesinde çok kolaylaştığından, dudağa yönelik girişimler tüm estetik cerrahi işlemleri arasında en çok uygulanan gruplardan biri haline gelmiştir.
Dudağı kalınlaştırmak veya sınır belirginleştirmek amacıyla kullanılan dolgu maddeleri çok çeşitli maddeler içerebilmektedir. Bugün ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin standartları tarafından güvenilir olarak ilan edilen hyaluronik asit, bu özelliği sayesinde dolgu maddeleri arasında en çok tercih edilen içerik olmuştur. Normal insan cildinin bir yapı taşı olan ve vücudun kendisinin de zaten ürettiği bir madde olan hyaluronik asit, biyolojik davranış açısından sorunsuz ve son derece uyumlu bir maddedir. Hyaluronik asit, bünyeye göre değişmekle birlikte enjeksiyon sonrası ortalama 12-16 ay sürede enzimler tarafından yıkılarak yok olmaktadır.

Her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de, doğal ve abartısız bir sonucu güvenli bir şekilde alabilmek için, işlemin bu konuda deneyim ve bilgi sahibi olan bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılması gerekir. Ayrıca kullanılacak dolgu maddesinin özellikleri mutlaka doktora sorularak marka, içerik ve son kullanma tarihini içeren bir bilgi fişi talep edilmelidir

Uygunsuz ellerde yapılan dudak dolgusu, ” sosis dudak” görüntüsü oluşturup hastayı toplum içerisinde gülünç duruma düşürebilir, bu nedenle dudağa yönelik estetik işlemler mutlaka tecrübeli ellere emanet edilmelidir.